Podczas gdy wszystkie zabawy i konkursy na weselu są skierowane do gości, tak oczepiny przeznaczone są dla Młodej Pary. Oto kilka ciekawych propozycji na oczepiny:
PROROKOWANIE POTOMSTWA - CHŁOPIEC CZY DZIEWCZYNKA

W zabawie bierze udział Para Młoda. Młodzi siadają na krzesełkach tyłem do siebie. Ich zadaniem na znak DJa jest odwrócić się w dowolną stronę. Jeśli odwrócą się w tę samą będzie chłopiec, jeśli w przeciwną dziewczynka. Prorokujemy ilę młodzi będą mieli dzieci i jakiej płci ;)


ZWIERZENIA WIELKIEGO BRATA

Młoda Para siada na krzesełkach tyłem do siebie. Zadaniem młodych jest odpowiadanie na pytania za pomocą kartek z napisem ON i ONA.

Np. Kto lepiej prowadzi auto?

Kto będzie chodził na wywiadówki?

itp.

WYBIERANIE PRZYSZŁEJ PARY MŁODEJ

Panna Młoda staje w środku kółka które tworzą trzymające się za ręce i krążące w rytm muzyki kobiety stanu wolnego. Następnie następuje zdjęcie welonu z jej głowy, oznaczające ostateczne porzucenie stanu panieńskiego na rzecz życia małżeńskiego, i z zamkniętymi lub zawiązanymi oczami (symbol ślepego losu!) wyrzucenie go w górę. Ta panna, która złapie welon, jak mówi tradycja, w ciągu roku stanie przed ołtarzem. 

Podobny rytuał odbywa się w przypadku Pana Młodego. W kręgu kawalerów pozbywa się on muszki (lub musznika, krawata) i również z zasłoniętymi oczami wyrzuca ją w górę, wyznaczając kolejnego Pana Młodego do ożenku.
Na tym jednak nie koniec!

Nowo wybrani Państwo Młodzi muszą razem zatańczyć, pocałować się (czemu towarzyszą, oczywiście, tradycyjne weselne okrzyki: gorzko!, gorzko!) i...
zobowiązać się do posprzątania weselnej sali.

POZNAJMY SIĘ

Zabawa typowo oczepinowa. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają pokazać czy się dobrze zdążyli poznać w okresie narzeczeństwa. Do konkursu przystępuje Para Młoda i grupa osób płci obojga. Najpierw sadza się w rzędzie kilka Pań z Panną Młodą w środku a Pan Młody z zawiązanymi oczami ma ją rozpoznać po wymienionej części ciała. Najczęściej rozpoznaje małżonkę po kolanku, nosku, lub uszku. Zabawę powtarza się, aż do rozpoznania osoby szukanej. Po odnalezieniu Panny młodej role się zamieniają Pan Młody siada wśród Panów na krzesełkach, a zadaniem Pani Młodej jest odnalezienie ukrytego małżonka, rozpoznając go po wymienionej części ciała.

WÓZEK czyli tzw. KOSZYCZKI

Zabawa ma swoje miejsce najczęściej po oczepinach. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają koszyczki i siadają sobie na krzesełkach, Para młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy wrzucić banknot do koszyczka. Zebrane pieniądze para młoda przeznacza np. na wózek dla swojego dziecka lub na podróż poślubną.

WYKUPYWANIE PANTOFELKA

Ta zabawa jeśli tak można ją nazwać ma swoje miejsce na samym początku oczepin a zdarza się też w trakcie wesela. Goście zabierają buty Parze młodej. Zadaniem Pana Młodego jest wykupienie bucików małżonki i swoich np. za wódeczkę weselna, z taniec itp. zdarza się, że goście mają swoje pomysły na wykupienie bucików.

ZABAWA OCZEPINOWA - WYCIECZKA DO ZOO

Do zabawy zapraszamy 14 osób, dzielimy gości na dwie drużyny po 7 osób, każdej osobie jest przypisywane imię. DJ czyta opowiadanie. Gdy w czytanym tekście pojawi się imię danej osoby, osoba ta wstaje obiega wszystkich z drużyny i siada na swoim miejscu. Polecam ubaw po pachy;-)

Przykładowy filmik poniżej: